Abana -Bozkurt..

Geçen sayıda bu köşede Çatalzeytin ve Türkeli ilçelerinin birleşerek tek ilçe olma konusunu “Zeytineli” başlığı ile işledim. Haberini de manşetten verdik. Yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yayımlanan haberimiz okundu, olumlu ve olumsuz tepkiler aldı.

Gelişmelere bakınca “Zeytineli” konusunu tam zamanında gündeme taşıdığımızı gördük. Şimdi gündemde Abana ve Bozkurt ilçelerinin birleşmesi var. Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, bu proje ile bizzat ilgileniyor. Konu ile ilgili olarak Kastamonu’da 21 Mart 2013’te Abana, Bozkurt İl Genel Meclisi Üyeleriyle Vali Bektaş Başkanlığında toplantı yapıldı. Aldığım bilgilere göre hazırlanan protokolde yeni ilçenin adı “Abanabozkurt” olacak. Abana ile Bozkurt ortasına yeni hükümet konağı yapılacak. Çatalzeytin Adliyesi de yeni ilçeye bağlanacak. Hazırlanan birleşme protokolünu Bozkurt İl Genel Meclisi Üyelerinin imzaladığını, Abana İl Genel Meclisi Üyelerinin imzalamadığını öğrendik. Konu Abana’da halkla ve sivil toplum örgütleriyle görüşüldükten sonra netleşecek.

Abana, Bozkurt ilçelerinin birleşmesinde Çatalzeytin’in dolgu malzemesi yapılmak istendiğini görüyorum. Çünkü Çatalzeytin halkına adliye ve birleşme konusunda birşey sorulmuyor. Sevgili dostum Harun Ünlü’nün bu sayıda “ZEYTİNELİ Mİ, YOKSA ….” başlıklı yazısını okuyacaksınız. Ünlü, yazısında Kastamonu il sınırları dışındaki bir ilçe ile birleşmenin çok güç olacağına işaret ediyor. Ben bir ilçenin bütünüyle diğer bir ile bağlanmasında sorun yaşanmayacağını düşünüyorum. Mevzuatları aşmak tabiki kolay değil. Ünlü, Abana-Çatalzeytin havzasında birleşme önerisini sunuyor. Öneri Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin çağrıştırıyor. Ünlü, sunduğu önerinin de olabilir görünmediğini söylüyor. Sorunun çözümü, Çatalzeytin değerlerine sahip çıkmaktır, diyor. Tabiki en doğrusu Çatalzeytin kimliğine sahip çıkmak, dağa, taşa adını yazdığımız “Çatalzeytin’i” dimdik ayakta tutmaktır. Çatalzeytin sevdamız, bitmez, tükenmez. Birleşme konusu ise yadsınamaz bir gerçek. O yüzden duygusallığa yer yok.

Ama tabloya bakıp gördüğüm tembellikle, beceriksizlik ve vurdumduymazlıkla bu iş nasıl olacak ? Öğrencilerinin gönüllerinde yaşattığı adı gibi ince, nezaketli olan çok sevdiğim ilkokul öğretmenim Yusuf İnce’nin, tembelliğe tahammülü yoktu. Bize sık sık tembellik fıkraları anlatırdı. “Padişah, tıklım tıklım dolan tembelhaneleri kapatmak ister. Ülkedeki tüm tembelhanelerin yakılmasını emreder. Ateşi gören tembeller kaçışmaya başlar. İki tembel ateşler içinde kalır , yerinden kımıldamazlar. Sigaraları saran tembel, diğerine “Kalk şunları yak!” der. Tembel yerinden kımıldamaz “Şimdi ateş yanımıza gelir o zaman yakarız.” der.

Adliyemiz gitti. Biz peşinde dolanıyoruz. Türkeli, İnebolu yollarında mekik dokuyoruz. Hastanemizin Sağlık Bakanlığı internet sayfasında adı yok. İcap nöbeti başlamış, kan tahlili bile yapılmıyor. Meslek Yüksekokulunun açılış emrini bekliyoruz. MYO derneğini halen kuramadık. MYO açıldığında hemen kullanabileceğimiz Polis Eğitim Merkezinin trilyonluk malzemelerine sahip çıkamadık. Malzemeler heryere dağıtıldı bir iğne bile kalmadı.

Abana, Bozkurt birleşmesi ile ilgili konuştuğumuz İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Özlü “Kadın, erkek, genç, yaşlı herkes birleşme konusunda bizden bilgi istiyor, hesap soruyor.” diyor. Bizde vurdumduymazlık almış başını gidiyor. İlçe ufalmış, erimiş kimsenin aklının işi değil. İl Genel Meclisi Üyelerine soru soran yok, bilgi isteyen yok. Herkes kendi halinde. Sorunların ağırlığı altında ezilenler Çatalzeytin’de yaşayanlar. Sancıyı ve acıyı çeken onlar. Nüfusumuz eridikçe eriyor. Doğallığımıza sahip çıkamıyoruz. Denizi doldurup yol yapmak isteyenlere karşı çıkmak, HES yapılmasın, Akçay kurumasın demek suç sayılıyor.

Geçen sayıdaki yazımda belirttiğim gibi kurumlar paylaşılır, hastanenin, adliyenin vs. adresleri belli olur. Adliyesi olmayan bir yer zaten bana göre ilçe değildir, köy olmuştur. Çözüm üretmekte çok geç kaldık. Ateş yaklaştıkça yaklaşıyor. Komşu ilçeler birleşirken biz ayrı kalamayız. Köy olmaktansa ilin içinde ya da il dışında bölüşüp paylaşarak birleşmekten başka çaremiz yoktur.

 

Haber Giriş Tarihi : 05.04.2013

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk