CORONAVİRÜS GÜNLERİ

Geçen sayıda yazdığım “Coronavirüsle Ölümle Yüzyüze” başlıklı yazıma güzel tepkiler aldım. Gazetemiz Facebook sayfasına gelen bu yazı ile ilgili yorumlara baktım. Olumlu – olumsuz görüş belirtenlere teşekkür ediyorum.
Doğruyu konuşmak, doğruyu yazmak güç. Deveyi hendek atlatmak gibi. Yerel gazete çıkaran ve bu gazetede her sayı yazı yazan bir kişi olarak her şeye karşın doğruları yazmak benim görevim. Ömrüm süresince sağlığım elverdiğince doğruları konuşup yazacağım.
10 Nisan 2020 tarihinde “Saraçlar Köyünde İki Mahalle Karantinaya Alındı” haberimize Facebook sayfasında 5 hemşehrimizin yorumunu köşeme alıyorum.
“Kardeşim bir avuç kişi saysam 10 kişiyi geçmez. Neden dışarıdan gelene dikkat etmiyoruz. Bizim insanımız ölmeyi bayılmak sanıyor, herhalde”
Adnan Altun
“Üzücü fakat gerçek. Hasretlik gidermek için illa sarılmak, el öpmek, iç içe oturmak mı gerek? Lütfen ayrışalım.”
Ahmet Özcan
“Bu corona bize çok şeyler öğretecek gibi gözüküyor. Tüm dünyada çok şeyler değişiyor. Bu olaylara daha önceleri önlem alınmalıydı.”
Münir Zeki Ünlü
“Biz ‘İlçeye virüsün Bursa’dan gelen gurbetçilerden geçtiği tahmin ediliyor.’ dedirtmemek için o cehaleti sergilememek için çok sevdiğimiz memleketimize gel(e)medik.”
Sibel Doğan
“Köylere gidince hastalıktan kaçmış olmuyorsunuz. Aksine hastalığın ulaşamadığı noktalara dikkatsizliğinizle taşıyıcı oluyorsunuz.”
Nurten Yaşar Akçay

Asrın belası coronavirüsün grafiği ne yazık ki ilçemizde yüksek çıkıyor.
Halbuki ilçemizde özveriyle çalışan genç bir kadro var. Krizi yöneten Kaymakamımız İzzet Cem Eser, Belediye Başkanımız Ahmet Demir, Sağlık Grup Başkanımız Dr. Anıl Kutlubay, İlçe Jandarma Komutanı J.Tğ. Oğuzhan Okumuş, İlçe Emniyet Amiri Burak Açıkgöz özveri ile çalışıyorlar. Gece gündüz çalışan genç kadroya Vefa Sosyal Destek Grubu Üyeleri, Muhtarlar, Din Görevlileri ve halktan gönüllüler; ev ev gezerek sokağa çıkmayan, çıkamayan vatandaşların gereksinimlerini karşılayarak mücadeleye destek veriyorlar. Köy Muhtarlarımız sosyal medyayı çok iyi kullanarak alınan önlemleri, Kaymakamlığın talimatlarını halka duyuruyorlar.
Belediye Başkanı Ahmet Demir, Kaymakam İzzet Cem Eser ile uyumlu çalışma sergiliyor. Coronavirüse karşı alınan önlemler Belediyeden anında duyuruluyor. Cadde ve sokaklar, işyerleri, resmi daireler, hastane sık sık temizleniyor, dezenfekte ediliyor. Belediye komple mücadelenin içinde.
Dünyayı sarsan sosyal ve ekonomik yönden büyük zararlar vereceği anlaşılan coronovirüse karşı doktorlarımız, hemşirelerimiz, tüm sağlık emekçilerimiz canları pahasına sağlığımız için büyük mücadele veriyorlar.
Krizi yöneten Kaymakamımız Eser’e, Belediye Başkanımız Demir’e, sağlık çalışanlarımıza, güvenliğimizi sağlayan polisimize, jandarmamıza, asrın belasına karşı mücadele veren herkese şükran borçluyuz.
İlçemiz, ilimiz, ülkemiz ve tüm dünya insanlarına sağlık sınavında, sağlık savaşında kolaylıklar diliyorum.
Sağlık savaşından sağlıklı çıkmak umudumu taşıyor, tüm okuyucularıma yaşama sevincini kaybetmeden, sağlıklı yaşam diliyorum.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk