Bizim Gazeteciler

 

Osmanlı döneminde ve Kurtuluş Savaşında, yerel basın Kastamonu’da etkin rol oynamış. Özetle Anadolu Basınında ilimizin çok önemli bir yeri vardır. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşını ilk kez Kastamonu Açıksöz gazetesinde yayımlattığını herkes bilir.

                Bugün Kastamonu’da 5 günlük yerel gazete çıkıyor. Her gün 12 sayfa çıkan gazeteler kendi aralarında anlaşarak 2014’te sayfa sayısını 8’e düşürdüler. 5 gazete de doyurucu yerel haberleriyle okuyucudan büyük ilgi görüyorlar. En eski yerel gazete olan “Kastamonu” gazetesi köşe yazılarıyla diğerlerine öncülük ediyor.

                Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, genç başkan Erkan Yılmaz yönetiminde güzel işler yapıyor. Kastamonu’nun merkez dahil 20 ilçesini tanıma tanıtma açısından çok önemsediğim cemiyet toplantılarını          ilçelerde yapıyorlar. Gazeteci tanımadığı yöre ile ilgili haber yapmada, yazı yazmada doğal olarak güçlük çeker.

                KGC’nin 10. toplantısı 13 Eylül’de Çatalzeytin’de yapıldı. Toplantıya merkezden Kastamonu, Nasrullah, Açıksöz, ve ilçelerden Yeni İnebolu katıldılar. Gönül isterdi ki tüm yerel basın Çatalzeytin’de olsun. Merkezden Sözcü, Doğrusöz,                 ilçelerden İnebolu Postası, Bizim Araç, Araç Haber, Taşköprü, Tosya gazeteleri de temsilcilerini göndersinler.

                Gazetecilerin Çatalzeytin ziyaretinde Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, ilçeyi tanıtan bilgiler verdi, sorunlara değindi.

                Genç meslektaşlarım yarım günlük geziyi fotoğraflarla ve yazılarıyla çok iyi değerlendirdiler, güzel haberler yaptılar.

                Çarpıcı başlıklarla verilip işledikleri haberler….

                * Çatalzeytin’in turizmindeki umudu ve hedefi

                  BATIK KENT

                * İlçe turizmi için büyük kayıp

                  Ginolu Kalesi 10 yıldır restorasyon bekliyor

                * Uğuz’a göre Çatalzeytin’in kaderi MYO

                * İstanbul Gömlek Giyim Sanayi

                  İş var işçi yok.

                KGC’nin ziyaretinde Belediye Başkanı M.İhsan Uğuz’un gazeteciler ile diyalogu iyiydi. Çatalzeytin’i içtenlikle anlattı, sorunlarına değindi. Güler yüzünü eksik etmeden sohbet etti, soruları yanıtladı.

                KGC’nin bu güzel uygulamasını siyasi partiler, tüm kurum ve kuruluşlar sürekli yapmalı.

                İl merkezi ile ilçeler arasındaki kopukluğun giderilmesinde bu örnek uygulama büyük yararlar sağlayacaktır.

                Çatalzeytin’i görüp tanıtımına katkı yapan sorunlarının çözümü için kalem oynatan gazetecilik mesleğine gönül veren meslektaşlarıma teşekkür ediyor, kolay gelsin diyorum

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk