Çatalzeytinspor

“Dünden Bugüne” köşemizde bu sayıda Öztürk Karahan albümünden seçtiğimiz fotoğraflar, Çatalzeytinspor ile ilgili.

Çatalzeytin mücadelesini hep sürdüren sevgili dostum Ergun Usta’nın Ciye Belgeselinde yer alan spor notlarına göz atıyorum.

Çatalzeytin’in ilçe oluş tarihi 1954’te Çatalzeytinspor Kulübü kuruldu.

28.06.1954’te Nurettin USTA, Adnan ACAR, Ertuğrul KARAUĞUZ, Hüseyin Avni İNCE, Vahit TEKİNEL, Vildan SALTIK, Turhan SALTIK, Orhan İNCEMUSTAFA kulübün kurucuları arasında yer aldılar.

Çatalzeytinspor’un rengini yeşil-beyaz olarak belirlediler.

Geçmiş yıllarda Çatalzeytinspor futbol ve voleybol karşılaşmalarına Abana, Ayancık ve İnebolu’ya oyuncu ve taraftarlar deniz motorlarına binerek giderlerdi.

Çatalzeytinspor kulübü önceki yıllarda voleybol dalında başarılar elde etti.

1957 Haziran ayında Karadeniz’de tatbikat yapan donanma gemisinin personeli ile yapılan voleybol karşılaşmasını Çatalzeytinspor 3-2 kazandı.

12 Temmuz 1958 yılında çevrenin güçlü takımı Ayancıkspor ile yapılan karşılaşmayı da yeşil-beyazlı takımımız 3-1 kazandı.

Kuruluş yılı 1954’ten beri günümüze kadar yeşil-beyazlı takımımız başarılarla dolu grafik çizdi.

Çatalzeytinspor’un 28.02.2012’de yapılan kongresinde yeni yönetim seçildi. Mustafa Mesut Karahan başkanlığında Ergun Usta, Nurettin Doğan, Enver Öz, Deniz Çağlar, Basri Karadeniz, Emin Türkay Öztürk’ten oluşan yönetim kurulunun amacı şanlı bir geçmişe sahip olan yeşi-beyazlı takıma sahip çıkmaktı. Çatalzeytinspor’un cenltilmenliğini lanse etmek yöremizin tanıtımına spor yönüyle katkı vermekti.

İlk iş olarak antrenör Ramazan Suphi Akçay ile sözleşme imzalandı. Çatalzeytinspor amblemli tişörtler yaptırılarak satış için esnaflara dağıtıldı. 2. Amatör Kümede şampiyonluk hedeflenerek 31 futbolcuya lisans çıkarıldı.

Lisans çıkarılan sporcular: Ömer Karacan (kaleci), Abdullah Demir (kaleci), Ufuk Demir, Ömer Özcan, Erdinç Dinçer, Ümit Rukancı, Alperan Demir, Eslem Kuru, Sezcan Dikbaş, Serkan Eren, Furkan Kılıç, Tutku Arslan, Oğuz Bilen, Burak Barış Tosbıyık, Fatih Çelik, Barış Demirci, Erdi Can Özdemir, Fatih Kapşigay, Zafer Tuyli, Muharrem Çetinkaya, Ömer Faruk Yazar, Yaşar Çolak, Ömer Özdemirel, Alper Akın, Emre Özcan, Erkan Albayrak, Numan Kaya, Doğan Özbay, Bilal Toprakçeken, Soner Karagülleoğlu, Övünç Mustafa Öztürk.

31 futbolcumuzdan 18’i forma giydi. İlçe dışında okuyan, üniversite sınavına hazırlananlan antrenmanlara gelemediler. 28 Nisan’da başlayan 15 haziran’da sonra eren 5 takımın katıldığı 2. Amatör Kümede futbolcularla yapılan toplantılarda sürekli sporda barış ve kardeşliğin öne çıkması vurgulandı.

Yeşil-beyazlılar namağlup olarak 2. Amatör Kümede şampiyon oldu. Balık tutar gibi rastgele şampiyon olmadık. Emeğimizi kattık, pişirdik, ürettik, sevgimizle yoğurduk. Sezon boyunca kırmızı kart gören oyuncumuz olmadı. Her maç içeride, dışarıda barış ve kardeşlik havası içinde geçti. Küfür olmadı, hakemlere saygısızlık yapılmadı.

Özveri ile çalışan antrenör Ramazan Suphi Akçay’a yönetim tam yetki verdi. Kadro kurmada asla müdahale edilmedi. Yönetim kurulu tüm maçlara katıldı. Komple bir çalışma sergilendi. Her yönetici elinden geleni yapmaktan kaçınmadı. Sahamıza gelen her takıma esnaflarımızın katkılarıyla yemek verdik. Gittiğimiz yerlerde de aynı şekilde ağırlandık. Sezon içinde yaşadığımız en acı olay Hanönü karşılaşmasında golcü futbolcumuz Sezcan Dikbaş’ın bozuk saha nedeniyle ayağının kırılması oldu. Futol sahası başlı başına Çatalzeytin’in ayıbı. Sahamız patates tarlası gibi. Tribünlerin çatısı kırık, tel örgüler kopmuş dağılmış. Spor salonu çatısında saclar kopmuş. Gençleri düşünerek konuya el atan yok.

Tüm sıkıntılara karşın şampiyon olmanın onur ve heyecanını yaşamak ne güzel. Hele hele ligin bitimine bir hafta kala şampiyonluğu ilan etmek harika.

15 Haziran’da Abana maçı öncesi oyuncu yönetici ve taraftarlarla şampiyonluğu kutladık.

Başarı, yağmurda, güneşte top koşturan oyuncularımızın, tatlı sert uslubuyla takımı çalıştıran antrenör Ramazan Suphi Akçay’ın, ahenk içinde çalışan yönetim kurulunun, karşılaşmalara gelerek takıma moral veren taraftarlarımızın, takıma ve konuk takımlara yemek veren sponsorlarımızın, malzeme yardımı yapan, forma, eşofman yaptıran, para desteğinde bulunan esnaflarımızın, işadamlarımızın, kulübe hep destek olan Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz’un özetle yeşil-beyaz renklere gönül veren herkesindir.

Emek verince oluyor….
Spordaki başarımızın eğitimde, turizmde, kültürde her alanda gerçekleşmesi umudu ve heyecanımı okuyucularımla paylaşıyorum.

 

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk