Doğa Savaşçısı Oktay Ekinci

Oktay Ekinci

Doğa, tarih, kent, çevre, kültür varlığı konuları dile gelince adını çağrıştırdığımız Oktay Ekinci’yi 16 Ekim 2013’te yitirdik.

Oktay Ekinci, doğa savaşçısıydı.
Yaşamı boyunca yazarak, çizerek Anadolu’nun her yerinde düzenlenen etkinliklere katılarak doğaya sahip çıktı.
Dik duruş sergileyen bir yazar olan  Ekinci, yurtseverdi, aydınlanmacı, insalcıldı.
Doğa için, insanlık için sürekli çabalardı, üretti. Cumhuriyet Gazetesinde “Çed Köşesi” ve “Uygarlıkların İzinde” köşelerinde doğaya, kültür varlıklarına yapılan çirkinlikleri dile getiriyordu.
Çevre konusunda dört kitap yazdı. “Çevremiz De Demokrasi Bekliyor”, “Memleketimden Çevre Manzaraları”, “İstanbul’u Sarsan 10 Yıl 1983-1993”, “Çevreciliğin ABC’si”.
Yüzü hep gülen çevresine güven veren çevreci Oktay Ekinci ile 10 Ocak 2009 yılında Kastamonu Valiliğinin düzenlediği Basın Sempozyumunda tanıştık. Sempozyuma “Çatalzeytin’de Yerel Gazeteler” konulu bildiri sunmuştum. Akçay HES Hukuk mücadelesini yakından izliyordu. HES ile ilgili ilk davayı kazandığımızda beni Ulusal Kanal’da yaptığı “İmar Dosyası” programına davet etti. Daveti heyecanla kabul edip bir valiz dolusu dosya ile İstanbul’un yolunu tuttum. 15 Mart 2012’de Ekinci’nin programında Çatalzeytin’i ve HES’i anlattım.
Doğa savaşçısı  dost insanla program öncesi ve sonrası sohbet etme olağanım oldu.
Hemşehrilerimiz ve çevreciler Çatalzeytin’de Akçay HES programına büyük ilgi gösterdiler. Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu’nun sesi Ekinci sayesinde tüm yurda yayıldı. İlk defa 45 dakikalık bir televizyon programında Çatalzeytin ve çevresinden söz ettik. Programa güzel tepkiler geldi. Aldığımız moralle sevgili dostum Harun Ünlü ile beraber “HES’e Hayır” kitabını yayına hazırladık, Mayıs 2012’de okuyucularına ulaştırdık.
Oktay Ekinci, Çatalzeytin’in kültürüne, doğasına sahip çıkan biz çevrecilerin desteği oldu.
Ankara Tabiat Varlıklarını  Koruma Kurulu Üyeleri 05.03.2011 tarihinde ilçemize gelerek Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz’un katıldığı toplantıda “Çatalzeytin’de Sivil Mimari Örneği Yoktur.” kararı verdiler.
Ulusal Kanal’daki programda Ekinci “Bu kararı duyunca kalem elimden düştü.” diyerek tepki gösterdi. Daha sonra Ahşap Evler konumuzu “Çatalzeytin’de Ahşap Evler Ağlıyor” başlığı ile Cumhuriyet Gazetesinde yazdı. (05.04.2012)
Doğayı, çevreyi, tarihi ve kültürü seven insanların gönlünde Oktay Ekinci hep yaşayacak.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk