Çatalzeytin Cezalı mı?

 

Yeni yıla karla ve karanlıkta girdi Çatalzeytin.

            İlçeye bağlı 41 köy var. 41 köyün yolu kardan kapalı. 41 köyün elektriği kesik.

           Çatalzeytin – Kastamonu yolu da 08 Ocak 2015’ten itibaren 3 gün trafiğe kapandı.

İlk ve orta okullar yarı tatilden önce tatile girdi.

İnsanlarımız 2 metre kar altında kar mücadelesi veriyor. Telefonlar da kesik köylerle iletişim sağlanamıyor. Hastalar ilkel usullerle iş makinesi kepçelerinde, traktör sırtında taşınıyor. Yaşamın felç olduğu en zor günlerde vatandaş devleti yanında göremiyor. Devletin şefkatli elini omzunda hissedemiyor.

Köylerden ilçe merkezine yürüyerek gelen insanlar başka dünyaların insanları gibi. Sahipsizliğe, ilgisizliğe haklı olarak isyan ediyorlar. Yatakta hasta var, ilaç yok. Ekmek yok, katık yok.

Kaymakam Recep Koşal, Özel İdare ekibiyle olanakları zorlayarak köylerden hastaları kurtarmaya çalışıyor. Elde 2 greyder, 2 kepçe, 1 bıçaklı kamyon var. Bu araçlarla kar mücadelesi yapılamayacağını söylemeye gerek yok. Kar altında insanlar, yaşam savaşı veriyorlar. Orman Bölge Müdürlüğünden Çatalzeytin’e de takviye ekip gönderilemez miydi ?

İsmail Köyü Muhtarı Davut Alemdar kendisini cep telefonu ile arayan yetkiliye kar ölçüsü veriyor . “Boyum 1,80 metre. Ben karlar içinde kayboluyorum.” diyor.

41 köyün yolu kardan kapalı. Merkez Çelebiler Mahallesiyle sayı 42’ye yükseliyor. Son 50 yılın en ağır kışını yaşıyoruz. Köyler boşalmış. Köylerde kalanlar da yaşlı nüfus. Onlar da kışa hazırlıksız yakalandı. Anasından babasında haber alamayan gurbetçiler tanıdıklarını ve yetkilileri sürekli telefonla arayıp bilgi istiyorlar.

Köylerimizde kar kalınlıkları şaşırtıcı boyutlarda. İsmail 2 m, Kavaklı 1,70 m, Hamidiye 1,5 m, Hacıreissökü 2 metre.

İki haftadır ilçe kar dünyasında köy grup yolları bile açılamadı. Üvey evlat muamelesi gören, göz ardı edilen bir ilçe olduk.

Çatalzeytin’in sesini, feryadını duyurmaya çalıştık. Duyan olmadı. Gazetelere, ajanslara haberler yaptık.

–          31.12.2014 “Yılbaşına Kar ve Karanlıkta girdik.”

–          01.01.2015 “Koca ilçe 3 gündür karanlıkta.”

–          03.01.2015 “Kış Yaşamı zorlaştırıyor.”

–          06.01.2015 “MYO öğrencilerini taşıyan otobüs kara saplandı.”

–          08.01.2015 “Merkez ve 41 köyde elektrikler kesik. 41 köyün yolu kapalı.”

Kastamonu’nun 20 ilçesi içinde kışı en ağır geçiren en çok mağdur olan ilçe Çatalzeytin’in sesine kulak verilmiyor. Her zaman olduğu gibi “Gözden ırak, gönülden ırak.” Bir ilçeyiz.

           İktidar ve muhalefet suskun. Ben Valimiz Şehmus Günaydın’a sesleniyorum. İnsanlarıımız ölüme terk edilmiş durumda. Devlet olanakları neden seferber edilmiyor ?

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk