Söz Vermek Borçlanmaktır

 

                İngiliz Edebiyatının 1340-1400 yılları arasında yaşamış büyük şairi Geoffrey Chaucer “Söz vermek borçlanmaktır.” diyor.

                Yerel seçim çalışmalarını izleyip yansıtmaya çalıştık. Yüzlerce kare fotoğraf çektik. Meydan konuşmalarını görüntülü olarak Çatalzeytin Mektubu web sitesinde yayımladık. Seçim yasaklarına girdiği için 29 Mart’ta yapılan seçim konuşmalarını seçim sonrası vermek zorunda kaldık.

                Gazetemize tanıtım dosyası veren muhtar, belediye başkanı, belediye meclisi, il genel meclisi adayları web                 sitemizde tanıtıldı. Adaylarla ilgili yaptığımız çalışmalar halen sitemizde ilgi ile izlenmekte.

                Yerel seçim adaylarımız çarşı-pazar, köy-mahalle, kapı kapı dolaşarak kendilerini tanıttılar. Seçmenden oy istediler. Sözler alındı, sözler verildi.

                Siyasi partiler arasında karşılıklı ziyaretler, zaman zaman gerilen seçim tansiyonunu düşürdü. Son gün yaşanan olay hiç beklenmiyordu.

                Yunus Emre İlkokulunda merkezdeki toplam 6 sandığın bir kata alınması çok yanlış bir karardı. Bu kararı verenler bir açıklama yapar diye umuyorum.

                Adaylar tanıtım broşürleri yaptırıp dağıttılar, meydan konuşmaları yaptılar. Söz verip borçlandılar.

                Bu seçimde gördüğüm, sezdiğim nokta adaylarınönceki yerel seçimlerde olduğu gibi kürsüden uzak durmalarıydı. Siyasi partilere 20.03.2014- 29.03.2014 arasında 10 gün propaganda saatleri verildi.

                İki kez kürsüye çıkarak konuşma hakkını tam olarak kullanan Ergun Usta “Çatalzeytin’de izim, oy istemeye yüzüm var. Cebim ve kapım seçim sonrası da herkese açık olacak.” dedi.  İlçemizin kültürüne, tarihine sahip çıkma sözü verdi.

                Bir kez kürsüye çıkan Birol Bozkurt, yeniden seçildiğinde adliyeyi açma sözü verdi.

                Bağımsız Belediye Başkan Adayı Vicdan Turgut Akçay “Parolamız sevgi ve başarıya dayalı birlik ve beraberlik, işaretemiz ise kazanmak ve hep birlikte mutlu olmaktır.” dedi.

                Bağımsız Belediye Meclisi Üyesi Adayı İsmet Çetinkaya yaptığı konuşmada “Adil, dürüst, şeffaf yönetim için adayım. Belediye Meclisi toplantıları basına ve halka açık olacaktır.”dedi.

                Belediye Başkan Adayları konuşmalarını son güne sıkıştırdılar.

                AKP Adayı Musa İhsan Uğuz yağmur altında yaptığı konuşmada yerelle ilgili konulara fazla değinmedi. Merkezi hükümetin yapacağı konuları anlattı. Tünelden söz etti.

                MHP Adayı Ahmet Demir halka açık bir belediye yönetimi vaat etti. Belediye Başkanı Uğuz’a “Bir tuvalet bile yapamadın. İlçeye gelenler tuvaletin yolunu bulamıyor.”dedi.

                CHP Adayı Mustafa Mesut Karahan düzenli, disiplinli belediye yönetimi sözü verdi.

                SP Adayı Mehmet Kemal Demirkıran “Saadet kazanacak, Çatalzeytin kazanacak.” dedi.

                Kazanan, kazanmayan tüm adaylara sesleniyorum.

                Söz vermek borçlanmaktır.

                Köyde, kentte yaşayan herkesin bu yöreye memleket borcu doğuştan yazılıdır.

                Seçim sürecinde adaylar aşka gelip öneriler sıraladılar.

                Seçim bitti, kazanan işbaşına deyip bir kenara çekilmek yanlıştır.

                Siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri her zaman gündemdeki konularla ilgili görüşlerini dile getirmeliler. Siyasi partiler seçim sonrasında da politika üretip önerilerini sunmaya devam etmelidir.

                Borç ödenerek, memleket borcu hizmet ederek verilir.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk