TEK’ten ENERJİSA’ya

Petrol lambasından elektriğe 1965’te geçtik. Belediyenin jeneratörü 1976’ya kadar 11 yıl hizmet verdi.

Aynı tarihte İnebolu – Çatalzeytin enerji nakil hattı yapıldı. Belediyeler işbirliğindeki bu hat 1983’te TEK’e (Türkiye Elektrik Kurumu) devredildi.

Ortaokul yıllarında dizel motorun sesini dinleyerek saat 23.00’e kadar elektrik ışığında ders çalışırdık. Dersimiz bitmemişse gaz lambası ya da mum yakarak ders çalışmaya devam ettiğimi anımsıyorum.

Elektriğe ilk kavuşan köyümüz Konaklı oldu. Yıl 1977.

Aradan 10 yıl geçti. Elektriğe son kavuşan köylerimiz Hacıreis, Hacıreissökü, Sökü ve Karacakaya köyleri oldu. Yıl 1987.

Çelebiler Mahallesi ise köylerden sonra 1988’de elektriğe kavuştu.

Günümüzden 30 yıl önce Şubat 1985’te de Çatalzeytin ağır bir kış geçirmiş, 30 köyümüzün elektriği kesilmiş. Gazete arşivini karıştırıyorum. Bugünkü elektrik kesintisi gibi uzun süre devam etmemiş.

Şu an sorumluluğu taşıyan Enerjisa elektrik işimizde sınıfta kaldı. Evet… Kış ağır geçti, geçiyor. Ama Türkiye’nin hiçbir yerinde Çatalzeytin gibi böylesi bir elektrik mağduriyeti yaşanmamıştır.

Ne oldu da bu hale düştük ?Yunuslar Köyünde yaşayan Mustafa Şentürk elektrik çetelesi tutmuş. 45 saat, 87 saat, 113 saatlik dilimlerle elektriksiz bir yaşam sürdürmüş.

Kavaklı Köyünden Tahsin Özbay “1,5 aydır ne yol var ne ışık. Mum ve gaz lambası yakarak aydınlanmaya çalışıyorum.” diyor.

Enerjisa suskunluğunu bozup başta köyler halkımıza olmak üzere mantıklı bir açıklama yapmak zorundadır. Gelecek yıla alınacak önlemler şimdiden halkın bilgisine sunulmalıdır.

Bir gün değil, beş gün değil. Bir ay elektriksiz kalan köyümüz oldu. İlkçağda mı yaşıyoruz ? Hizmet seviyesi bu denli küçülmemiştir.

Enerjisa’ya Çatalzeytin halkı elektrik borcunu ödüyorsa elektrik hizmetini de tam olarak almak ve istemek en doğal hakkıdır.

Enerjisa üç kişilik ekiple günlerce Çatalzeytin’deki arızaları gidermeye çalıştı. Arızalar çığ gibi büyüdükten sonra takviye ekipleri gelmeye başladı. Plansız, programsız çalışma doğal olarak geç sonuç verdi. Hiçbir kurum ve kuruluşun halkımıza çile çektirme hakkı yoktur.

Enerjisa’dan aksamadan, beklemeden verimli çalışma kaliteli ve iyi hizmet bekliyoruz. Sabrımız taşmasın, hak arama  adresimiz iş mahkemeleri olmasın.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Emin Türkay Öztürk