Akçay’ı HES’e Kurban Etmeyelim. – Seyfettin BAYKAL

Sevgili Çatalzeytin gönüllüleri;

Doğduğumuz;  bizi ana gibi kucaklayıp besleyen, bağrında özgürce barındıran güzel Çatalzeytin’imiz. Her ne kadar yatırımlardan, turizmden payını alamamış olmanın yoksulluğu ve gelişememişliğiyle göç vermiş ilçelerin başında geliyor olsa da. Başta İstanbul olmak üzere yurt genelinde hatta dünya ülkeleri genelinde gurbetçileri bulunan; askerin şafak sayması gibi izinlerini , tatillerini iple çekip kavuşmayı hasretle bekleyen bu güzel kasabanın ve köylerinin sakinleri. Gerek köylerinizden, gerekse gurbetten hasretle Çatalzeytin’e  eski tabirle yalıya inip bir an evvel alışverişlerinizi tamamlayıp; koşarcasına köylerinize ulaşmak için kendinizi Akçay ve yamaçlarının bağrına bırakıp; keyifle yaptığınız o yolculuklar var ya. Artık tehlikede.

Yakın bir gelecekte Akçay’ın o senfoniyi andıran çağıltısını; ondan beslenen ,onun hayat verdiği tabiatın doğal süsleri: bitki,çiçek, börtü böçek, kurt, kuş seslerini duyamayacaksınız. Hani hep bizim olup ta kaybetmeyecekmişiz gibi farkında olmadığımız bu güzellikleri ; şairimiz Tahsin Şentürk’ün deyimiyle  doğanın ‘doğal vantilatörleri’ dediği gölgeleri çok keyifli o devasa çınarların (kavlak ağaçlarının) serinliğini hissedemeyeceksiniz.

Nasıl mı? Hani son günlerin şu meşhur !! HES (Hidro Elektrik Santralleri) projesi olup Karadeniz dereleri ve çayları üzerine kurulması planlanan barajcıklardan Akçay’ında payını alması yüzünden. Proje hazır. Hatta Doğu Karadeniz’de bazı dereler üzerine kuruldu bile. Duyarsız kalıp Hes e destek veren bu yörelerde yaşayanlar artık dövünüyor. Çünkü artık içinde balıkların oynaştığı, tüm canlıların hayat bulduğu dereleri çayları yok artık. İşte aynı akibeti Akçay bekliyor. Akçay’ın suları borulara hapsedilerek adeta kurutulacak. Akçay , kuruçaya dönüşecek. Verimliliği bile komik olan HES’ e dönüştürülecek.

Eğer ki bu duruma göz yumarsak yukarıda bahsetmeye çalıştığım; daha çoğuna değinemediğim bir çok güzelliğimiz; doğal yaşam alanlarımız yok olacak. Küçücük bir örnek: Kavlaksız bir Türkmen pazarını düşünebiliyor musunuz allah aşkına ?. Yazın sıcaklarında içinde çimdiğimiz, kenarlarında serinlediğimiz hayvanlarımızı suladığımız hayat kaynağımız Akçayın kuru halini düşünebiliyor musunuz ?  Korkunç değil mi?

Değerli hemşerilerim. İnanın bu projeden Çatalzeytin’in bir kazancı olmayacak… HES e karşı çıkmak hainlik değil. Memleketine, onun doğasına sahip çıkmak olacak. İş işten geçti mi dövünmenin  ve pişmanlığın bir faydası yok.

Onun için diyorum ki: vakit varken memleketine sahip çık. HES projesine karşı yürütülen kampanyalara destek ol. Bu uğurda büyük özveri ve fedakarlıklarla çalışıp halkımızı bilinçlendirmeye çalışan  değerli ve duyarlı aydınlarımıza, bilinçli insanlarımıza destek ver…

Yarın çok geç olmadan…
Saygılarımla…

Seyfettin BAYKAL

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör