Fındık Şekeri

Isıtılmış dev kazanlarda çevirilerek yapılan Çatalzeytin’in meşhur fındık şekeri. Çatalzeytin’e geldiyseniz mutlaka tadına bakmanız gereken, sevdiklerinize hediye olarak götürebileceğiniz Çatalzeytin’e özgü, yöresel bir lezzet.


Fotoğraf : Bülent ERYILMAZ

 


Paketlenmiş fındık şekerleri

 


Fındık şekerleri üretim aşamasında.


Fındık Şekeri üretimi…

Fındık Şekeri Üreticileri :
Çatalzeytin Öz Fındık Şekercisi       516 13 21
Çatalzeytin Yeni Fındık Şekercisi    516 21 50


Adı anıldığında yöreyi çağrıştıran yöresel lezzetlerden bir diğeri de Kastamonu’nun şirin Çatalzeytin İlçesi’nin Fındık Şekeri’dir. Zira ürüne ismini veren bu şeker ilk kez Çatalzeytin’de üretilmeye başlanmıştır. Halen Çatalzeytin çarşısında hem imalat, hem de satış yapan Ramazan Yılmazer, Fındık Şekeri’nin 1940’lı yıllarda İstanbul’da Badem Şekeri üreten büyükbabası Cemil Yılmazer’in ilçeye dönüşüyle birlikte ilk kez üretilmeye başlandığını bildirmektedir. Yılmazer, büyükbabasının Badem Şekeri ustası olduğunu, Çatalzeytin’e dönünce aynı teknikle Fındık Şekeri üretip satmaya başladığını, babasının büyükbabasının, kendisinin de babası Mehmet Yılmazer’in çırağı olduğunu belirtmiştir.
Babasının yanında 1972 yılında çıraklığa başlayan Ramazan Yılmazer, geleneksel yöntemlerle üreterek yalnızca perakende olarak sattığı Çatalzeytin Fındık Şekeri’ni ilk kez üreten bir aileye mensup olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtmektedir (R. Yılmazer, Görüşme, 02 Temmuz 2018).

Kaynak : Kastamonu Yemekleri

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör