Çatalzeytin’i Sinop’a Kim Bağladı?

Ulusal Bağımsızlık savaşının öncüsü Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkan ve milli mücadeleye büyük destek veren tarihiyle övünç duyduğumuz Kastamonu’nun Sinop il sınırını oluşturan sahil ilçesi Çatalzeytin, son yıllarda öksüz evlat muamelesi görmektedir.

“Eyyyyy!!!!

Güzel yurdumun manevi başkenti Kastamonu.” Sen, 1954 yılında ilçe olan sevgi çiçeklerinin diyarı Çatalzeytin’e sahip çıkmadın, çıkamadın… Sessiz, suskun kaldın.

Neden ?

Adalet Bakanının başkanlığını yaptığı “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun” (HSYK) 26.06.2012 tarihli kararıyla Çatalzeytin’in 58 yıldır hizmet veren adliyesi  kapatıldı. 41 köyü, 80 bin kayıtlı nüfusu ile ilçemiz Sinop ilinin Türkeli ilçesine bağlandı. Ne hazindir ki Türkeli, 1957 yılında ilçe olmuş, 1970’li yılların sonuna kadar birçok konuda Çatalzeytin’den hizmet almıştır. 318 km2’lik yüz ölçümü, 200’ün üzerindeki yerleşim yeriyle Kastamonu’nun Sinop sınırındaki kale burcu düştü, “Çatalzeytin” Sinop’a mahkum edildi, ilçe çöktü.

Biz kamu kurum ve kuruluşlanmızla Çatalzeytin’iz diyenlere, ne kadar destek olduk ? Bu haksız mahkumiyeti ne çabuk da kabullendik, alıştık… Oldu mu ?

Yazık…

Yerel ve genel seçimlerde adayların Türkeli İlçe Seçim Kuruluna başvurarak adaylaşmaları, seçim sonuçlarının bu ilçe seçim kurulundan alınması, itirazların buradan değerlendirilmesi Kastamonu’nun şanına yakışır mı ?

Kastamonu’nun seçilen ve seçilecek milletvekilleri Çatalzeytin’in dünyada eşi ve benzeri olmayan bu hazin tablosu karşısında yüreğiniz ezilmedi, ezilmeyecekse Çatalzeytinliler olarak sîzlere söyleyecek bir sözümüz yok.

Adalete erişim kolay sağlanmazsa, hukuk yerine getirilmeyen vaatler gibi olur. Yörede yaşayan Çatalzeytinlilerin adalete erişim hakları, adliyenin kapanmasıyla onlardan birkaç adım daha uzaklaştırılmıştır. Çatalzeytin’de adliyenin kaldırılması bir anlamda ilçenin, sosyal, hukuksal ve ekonomik koşullarını olumsuz etkileyecektir. Çatalzeytin halkının huzur ve refahı, kaybolan adalet düşüncesinin yeniden oluşması ve sosyal devletin koşullarının yerine getirilmesi için Çatalzeytin adliyesinin tekrar açılmasını istiyoruz. Bu konuda seçilmişlerden, STK Yöneticilerinden ve ben Kastamonu’yum, Kastamonuluyum diyenleri Çatalzeytin’i Sinop’a bağlayanların karşısında mücadeleye çağınyoruz, en önde de biz Çatalzeytinliler olmak üzere….

Kastamonu, uç beyi olan ilçesine sahip çıkamayacaksa bizlerin Kastamonu’da kalmasına gerek var mı acaba ?

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta