Ginolu

Kinolis (Ginolu) Kalesi, ilçe merkezinin yaklaşık 5 km. batısında yer alır. M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren yerleşim gördüğü, arkeolojik veriler ve tarihi kaynaklar yardımıyla öğrenilmekle birlikte, kalesinin inşa tarihi kesin olarak bilinememektedir. Venedik ve Ceneviz kolonizasyonu sırasında önem kazandığı anlaşılan Kinolis Kalesi’nin günümüz hali; mevcut izler, bölge tarihçesi ve ilgili kaynakların yardımı ile 9.-11. yüzyıllara tarihlendirilebilmektedir.

Kale denizin içine doğru uzanan Sürtüven Burnu üzerine kurulmuştur. Kalenin iki yanında Ginolu ve Karadeniz adıyla 2 küçük liman mevcuttur.

Ginolu limanına 1999 yılında balıkçı barınağı inşa edilmiştir. Limanın doğusunda Ginolu Plajı ve tesisleri bulunmakta olup yaz ayları boyunca deniz turizmine hizmet vermektedir.

Çatalzeytin Ginolu Köyü 2 Aralık 1998 tarihli 587 sayılı kararla Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Dr. Erdal Keser tarafından hazırlanmış olan “Ginolu Kalesi” konulu 25 sayfalık araştırmaya yandaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Çatalzeytin Ginolu Kalesi – Dr. Erdal Keser

 

Ginolu’nun haritadaki yeri.

Ginolu’nu daha büyük haritada incelemek için tıklayın.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör