Cumhuriyet Yürüyüşü Muhteşemdi

“ Özgürlüğün de, Cumhuriyet’in de dayanak noktası ulusal egemenliktir.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

Cumhuriyet’in ilanının 96. yıldönümü, İlçe merkezinde ve Paşalı’da coşkulu törenlerle kutlandı. Bayrama halkın katılımı güzeldi. Mahalle ve köy muhtarları bayram törenlerinde yerlerini aldılar.


28 Ekim 2019 günü saat 13.30’da Atatürk Anıtı’na öğretmen Meryem Başkal’ın sunumuyla Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelengi konuldu. Atatürk ve Türk şehitlerine 1 dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu.


Akşam saat 19.00’da ortaokul ve lise öğrencileri arasında “Cumhuriyet Koşusu” yapıldı. Koşu ardından Çarşı Meydanı – Orman İşletmesi arasında Cumhuriyet Yürüyüşüne öğrenciler, halk, memurlar, ana – babalar küçük çocuklarıyla bayraklar ellerinde yoğun bir katılım yaptılar. Yürüyüş bitiminde Atatürk Anıtı önünde havai fişek gösterisi yapıldı.


29 Ekim saat 10.00’da Kaymakam İzzet Cem Eser, makamında kutlamaları kabul etti.
Kutlama töreni saat 11.00’da Öğretmen Ümit Uzan’ın sunumuyla Cumhuriyet Meydanı’nda başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Kaymakam İzzet Cem Eser ve Belediye Başkanı Ahmet Demir halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajı okundu.


Kaymakam İzzet Cem Eser yaptığı konuşmasında “ En keyif aldığım görevim Cumhuriyet Bayramı’nda konuşma yapmaktır. Cumhuriyet’in ilan edildiği gün nasıl bir Türkiye vardı? Nüfusumuz 13 milyondu. Cumhuriyet yokluğa, yoksulluğa karşı mücadeledir. Cumhuriyet ağalığı, açlığı yenmektir. Cumhuriyet kız çocuklarını okutmaktır, kadını siyasal katılımcı yapmaktır.” dedi.


Lise öğrencisi Tuana Yalçınkaya Cumhuriyet konulu bir konuşma yaptı. Lise öğrencileri öğretmenleri Ayça Bilge Yıldız ve Reyhan Gök Teke yönetiminde iki halkoyunu oynadılar. Lise kompozisyon yarışması birincisi Sıla Nur Erat kompozisyonunu ve ortaokul şiir yarışması birincisi Esmanur Şentürk şiirini okudular. Lise öğrencileri öğretmen Zeynep Kösegil sorumluluğunda Cumhuriyet Oratoryo gösteri yaptılar. Anaokulu öğrencileri Yaren Gülce Şahin ve Tuğra Demirci, öğretmen Gül Sevcan Kaya’nın rehberliğinde şiirlerini okudular.


Cumhuriyet Koşusu’nda kızlarda ortaokul birincisi Aleyna Özcan, erkeklerde ortaokul birincisi Alperen Şen, kızlarda lise birincisi Özge Özcan, erkeklerde lise birincisi Mertcan Özcan ödüllerini Kaymakam İzzet Cem Eser’den aldılar.
Lise kompozisyon birincisi Sıla Nur Erat’a, ortaokul şiir birincisi Esmanur Şentürk’e, ilkokul resim birincisi Miray Eren’e ödüllerini Belediye Başkanı Ahmet Demir verdi.


Bayram programı Beden Eğitimi Öğretmeni Hüseyin Varol’un komutuyla başlayan resmi geçitle son buldu.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör