Gümüş Balık Festivali

İlki 1977 yılında dönemin Çatalzeytin Kaymakamı Nihat Önder öncülüğünde gerçekleştirilen Çatalzeytin Ginolu Gümüş Balık Festivali, 30 yıllı aşan geçmişi ile Çatalzeytin’in ekonomisine, tanıtımına önemli katkılarda bulunmuş, Karadeniz bölgesinin ilk festivallerinden biri olma özelliği ile diğer festivaller için örnek oluşturmuştur.

Festival programlarında kültür – sanat – eğlence içerikli tiyatro, konser, ses ve güzellik yarışmaları, halkoyunları gösterileri, atletizm, güreş, futbol, masa tenisi, tavla, voleybol, basketbol, yüzme müsabakaları, havai fişek gösterileri, fotoğraf sergileri, şiir dinletileri, yayla şenlikleri, off-road yarışları, paraşüt gösterileri, eşya piyangosu çekilişleri yer aldı.

Festival her yıl 15-16-17-18 Ağustos tarihlerinde yapılan panayırla birleştirildi.  Ayrıca Turizm Derneği tarafından her yıl düzenlenen Ginolu Koşusu’da festival programına dahil edildi.

Karadeniz kıyısındaki bu küçük ilçenin düzenlediği festivalin ünü çok çabuk yayıldı. 10. Festivalin açılışını Devlet Bakanı Tınaz Titiz, 30. Festivalin açılışını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu yaptılar.

 

Herşeyin başlangıcı. İlk festivalin kararlaştırıldığı festival tutanağı.

 

Festival’de tiyatro çalışmaları. Kaymakam Nihat Öner, çalışmaları heyecanla izlerken.

 

 

Festivalin geleneksel yarışmalarından yağlı direk.

 

1984 yılında yapılan festivalin şampiyon kadrosu. Soldan sağa; Suphi Güzelaydın, Hüseyin Güzelaydın, Ali Bozkurt, Derya Usta, Ergun Usta (Kaptan). Oturanlar : Hikmet Güzelaydın, Aslan Pehlivan, Sadi Güzelaydın, Mecit Uğuz, Eren Usta.

 

Bisiklet yarışının katılımcıları çıkışta.

 


Fotoğraf Sergisi, “Nostalji”

 


Çatalzeytin Ginolu Festivali Yüzme Yarışları 2006

 


Ginolu Koşusu 1986

 

 

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör