Ankara’dan Mektup Var. – Mustafa AK

Mavi ile yeşilin birleştiği, doğa harikası Çatalzeytin’in değerli insanları merhaba;

Türk Hava Kurumu, Türkkuşu Genel Müdürlüğü Gökçen Havacılık Direktörlüğü Uçuş İşletme Müdürlüğü’nde Hava Taksi Şefi ve uçuş öğretmeni olarak görev yapıyorum.

25 Mayıs 2007 tarihinde Gökçen Havacılık Direktörlüğü’nden uçuş görev emri geldiğinde okudum ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Çatalzeytin ve civarında havadan fotoğraf çekimi yapılacağı yazıyordu.

Çatalzeytin’i okuduktan sonra koltuğuma yaslandım. Bu güzel ilçenin benim için önemi vardı. Yıllar öncesine gittim. 1983 yılında Çatalzeytin Ginolu Balık Festivali’nde paraşüt atlayışı yapılacaktı. O yıllarda Türk Hava Kurumu’nda paraşüt öğretmeni olarak görev yapıyordum.

Paraşüt atlayışının koordinesi için Ankara’dan Kastamonu’ya oradan da Çatalzeytin’e gittim. Paraşüt atlayışı için en uygun yerin plaj olduğuna karar verdik.

15 Temmuz 1983 tarihinde C-206 Cessna uçağı ile 1000 metreden Para-Foil tipindeki kanat paraşütle 1218.nci paraşütle atlayışımı Çatalzeytin plajına yaptım. Havada Türk Bayrağı açtım (paraşüt resmim 1983 yılında Çatalzeytin atlayışında çekilmiştir). Plajdaki kalabalığın yere inene kadar beni takip etmelerini unutamam. Bu satırları yazarken bile aynı heyecanı duyuyorum. Bu görevde bize eşlik edenparaşüt öğretmeni arkadaşım Halil ULUM, pilotlarımız Mustafa ALTINAY ve Ayhan KAYGISİZEL’i de sevgiyle anıyorum.

Tekrar Mayıs 2007’e gelirsek, havadan fotoğraf çekimi için sürpriz bir telefon görüşmesi yaptım. Arayan 1983 yılından beri görmediğim ve o yıl bizlere yardımcı olan Çatalzeytin Mektubu Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni sevgili arkadaşım Emin Türkay Öztürk’ten başkası değildi. Çatalzeytin’e daha güzel hizmet verebilmek için havaların güzel olduğu bir günde fotoğraf çekmemiz gerekiyordu. Devamlı telefon görüşmesi yaptık, meteorolojiyi inceledik ve sonunda 20 Haziran 2007 tarihinde Öğretmen Pilot arkadaşım Cavit KÖKTEN’le birlikte C-208 Cessna Caravan uçağı ile gördüğünüz bu güzel resimleri çektik. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

Sağlıcakla kalın.
Saygı ve sevgiler.

21.06.2007, Ankara

 

 

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör