Unutmadık Unutturmayacağız

                 Çatalzeytin’in 1954 yılında ilçe olması ile birlikte oluşturulan adliye, 58 yıldır Çatalzeytinliler’e hizmet vermekteyken 28 Haziran 2012 tarihinden itibaren dava kabul etmemeye başladı. Kısacası Çatalzeytin’in var olma sebeplerinden biri olan adliyemiz bu tarihte kapandı. Kırk bir köyümüz ile birlikte önce Türkeli, sonrasında İnebolu yollarında adalet için ömür tüketmeye başladık.

                13 Haziran 2012 tarihli hükümet istekli HSYK kararı ile Kastamonu’nun Sinop il sınırını oluşturan ilçemiz adliyesinin kapanma kararı alındı. 15 Haziran 2012 tarihinde esnaf Hasan YILMAZ öncülüğünde yapılan “Adliyemiz Kapanmasın Mitingi”ne CHP ve MHP yöneticileri katılırken iktidar partisi yöneticileri ortada görünmediler. Daha sonra adliye kapandıktan sonra Kastamonu ve Ankara’da hak arama mitingleri yapıldı. Sonuç nafile…

                2014 yılı, yerel yönetimler seçimleri olduğundan, ilçemiz adına bir fırsattı. Bu fırsatın değerlendirilmesi için muhalefet adliye konusunu hep gündemde tuttu

                28 Mart 2014 tarihinde konuşan AKP’li İl Genel Meclisi Adayı Birol BOZKURT; “Oylarınızla beni tekrar seçtiğinizde adliyeyi açmak için tüm gücümle çalışacağım.” dedi.

                Haziran ayı içerisinde AKP’li il genel meclisi üyelerinin AKP ilçe merkezinde muhtarlarla yaptığı tanışma toplantısında, Yunuslar Köyü Muhtarı Mehmet KURT’un, Birol BOZKURT’a “Adliyemiz ne zaman açılacak..” sorusuna, BOZKURT “Ben adalet bakanı mıyım.” diyerek seçim öncesi vermiş olduğu sözü unuttuğunu gösterdi.

                Belediye başkanlığı seçimlerinin 1 Haziran’a ertelenmesi üzerine, partisinin adayının kazanması için      ilçemize gelen AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU; “Seçimlerde oyu bizim adayımıza verin. Adliyenizi açacak biziz.” dedi. SOYLU’nun bu sözü verdiği tarih 24 Mayıs 2014…. Seçimden AKP adayı Musa İhsan UĞUZ kazanarak çıktı. Şu ana kadar Süleyman SOYLU, verdiği sözü yerine getirmedi. Eğer,  unuttuysa AKP ilçe yöneticileri hatırlatma gereği duydular mı, yoksa duymadılar mı?

                Adalete gerçek manada erişim sağlanmazsa hukuk, yerine getirilmeyen vaatten ileriye gitmeyecektir. Çünkü ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın adalete erişim hakları adliyenin kapanması ile  onlardan uzaklaşmıştır. Çatalzeytin’de adliyenin kaldırılması ile ilçe seçim kurulu da  İnebolu’da oluştu. En son 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev alan; ilçe seçim kurulu üyeleri, sandık kurulu başkanları ve sandık kurulu üyelerinin hakkedişleri İNEBOLU POSTANESİ’ne yatırıldı. Bizim güzel ilçemizde Ziraat Bankası şubesi ve PTT varken bu neyin nesi… Yavaş yavaş ilçe olma durumumuzu tartışılır duruma getiriyorlar. Bizlerin bu duruma gözlerimizi yummamızı beklemek safdillik olur.

                Adliyelerini kapattırmayan Türkeli ve Küre ilçelerin adliyelerinin kapanması  ERDOĞAN’ın cumhurbaşkanı olması sonrasında kurulan DAVUTOĞLU hükümeti tarafından askıya alındı.

                Sosyal devlet koşullarının yerine getirilmesi için Ağustos ayının sonlarında kurulan Ahmet DAVUTOĞLU başkanlığındaki yeni Cumhuriyet Hükümetinden adliyemizin yeniden açılmasını istemeye hakkımız yok mu?

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta