Çatalzeytinspor’a Bakış

                Çatalzeytin’in 1954 yılında ilçe olması ile birlikte gençlerin; zamanlarını iyi değerlendirmesi, kötü alışkanlıklardan uzak tutulması amacıyla Çatalzeytin Gençlik ve Spor Kulübü kuruldu. Spor faaliyetlerinin belli bir disiplin içinde yapılması sonucunda Çatalzeytin çevre ilçeler arasında öne çıktı.

                Gölköy Enstitüsünde okuyan öğrencilerin okullarında yaptıkları sportif faaliyetler, olumlu yönde ilçemize de yansıdı. Kulüp kuruluşundan sonraki ilk yıllarda voleybol karşılaşmalarında rakip tanımadı. O dönemde yıldızlaşan voleybolcularımızın en önemlileri öğretmenlerimiz Sabri GÜZELAYDIN ve Asım Türk’tür.

                1965 yılında Kastamonu’da ilk kez kulüpler arası amatör futbol karşılaşmaları oynanmaya başladı. Yeşil – beyazlı takımımız da kulüp başkanımız Öztürk KARAHAN’ın  yönetiminde amatör ligde yer aldı. Bundan elli yıl öncesinde karşılaşmalara; zor yol koşullarına, ekonomik yetersizliğe rağmen, bir gün öncesinden Kastamonu’ya giderek , ilçemizi en iyi şekilde temsil etmenin mücadelesi verildi.  Amatör liglere girdiğimiz zamanlarda daha Kastamonuspor kurulmamıştı.

                Bugün altmış yıllık geçmişi olan kulüpte; futbolcu yetiştirilmesi ve takımımızın çevre ilçelerde söz sahibi olmasında Mustafa ASLAN’ı anmak vefa borcudur. Mustafa ARSLAN, modern futbolun ilçemizde gelişmesine futbolcu ve hoca olarak en çok katkıyı sunan bir Çatalzeytin sevdalısıdır.

                Çatalzeytin’de futbol denilince, bu topraklarda doğup profesyonel birinci lig takımlarından PTT’ de futbol oynayan, bir GS – PTT karşılaşmasında milli kaleci Turgay ŞEREN’e iki gol atarak takımında yıldızlaşan  Mustafa ARSLAN’ın adı altın harflerle Çatalzeytinspor tarihine yazıldı. Ne yazık ki verdiğimiz mücadelelere karşın adını futbol sahamıza verdiremedik. Bu bizim değerimize sahip çıkamayışımızın göstergesidir. Bu isteğimi bir kez daha dile getiriyorum.

                Bizim kuşağın futbolcu olarak yetişmesinde  en büyük payı olanlardan  hocamız Erdal ŞAHİN, yaşayan en kıdemli eski futbolcumuzdur. Çatalzeytin’de futbolun gelişimini, onu kendinden önceki futbolcu büyüklerimizle ilişkili görüşlerini ve özellikle Mustafa ARSLAN’ın futbolculuğunu, anılarını da yazmak isterim. Erdal hocamız, 1920’ li yılların sonu ve 1930’ lı yılların başında doğan futbolcularla birlikte top koşturma fırsatını buldu. Erdal ŞAHİN de Çatalzeytin için bir değerdir.

                Çatalzeytin’de bizlerin de futbol oynadığı dönemde sahamız yoktu. Karşılaşmalarımızı Kastamonu ve İnebolu sahalarında yapardık.  Dünden bugüne baktığımızda gençlere sunulan imkanlar ilçemize göre üst düzeyde. Yolda, sahilin kumsalında çalışmalarımızı  yapardık. Sonraki yıllarda ise toprak sahada çalıştık. Çatalzeytin’de hiç resmi maç oynamadık.  Günümüzde ise gençlerimiz resmi karşılaşmalarımızı,  kendi sahamızda oynuyor.  Sahamızın eksiklikleri var. Yeni futbol sahasının bir an önce yapılması da önemli.

                Benim de içinde bulunduğum Mustafa Mesut KARAHAN başkanlığındaki yönetim kurulumuz, 2012 yılında göreve geldi. ÇATALZEYTİNSPOR’u, Kastamonu 2. Amatör kümede  aldık. Hocamız Ramazan Suphi AKÇAY’ın yönetiminde 2012 – 2013 futbol sezonunda takımız hiç yenilgi almadan şampiyon olarak  1. Amatör lige çıktı. Takımımız 1. Amatör kümeye çıktıktan sonraki genel kurulda Emin Türkay ÖZTÜRK yönetime girmedi. O’nun eksikliğini fazla çekmedik. Çünkü yönetimde bizimle birlikte çalışıyormuş gibi desteğini yanımızda gördük.

                2013 – 2014 Futbol sezonunda genç ve yerli futbolcularımızla 1. Amatör kümede ligi tamamladık. Karda, kışta futbolcularımız  büyük mücadele örneği verdi. Taşköprü’de -15 derecede futbol oynamanın ne olduğunu birlikte yaşadık. Pınarbaşı’da  8cm. karla kaplı sahada mücadele  etmenin ne olduğunu gördüm. Taşköprü’de yedek futbolcularımızı soyunma odasında tuttuk. Soğuğa dayanmak çok zordu. Pınarbaşı karşılaşmasında dizi dönen, ağrılar çeken Ufuk DEMİR’in, dizini kar ile ovarak karşılaşmayı tamamlamasındaki özveriyi takdir ettik. Ömer ÖZCAN’ın her karşılaşmaya Küre’den kendi taksisi ile gelip gitmesi, Kastamonu’dan yol masrafına gelen Burak Barış TOSBIYIK ve diğerlerinin mücadelesine saygı duydum. Büyük fedakarlık yapan hocamız Ramazan AKÇAY ile çalışmanın onurunu yaşadım. 2013 – 2014 sezonunda U 11 ve U 14 takımlarında ilçemizi başarı ile temsil eden futbolcularımız geleceğin takımını oluşturdu. Bu futbolcularımızı çalıştıran Serkan EREN’in de hakkını yiyemeyiz.

                2014 – 2015 Sezonunda benim resmi yöneticiliğim yok. Ağustos ayında yapılan genel kurulda görev almadım. Bundan sonra dışarıdan destek olacağız. Görevde olduğumuz iki yıllık dönem içerisinde başarılı olan çocuklarımız daha iyi imkanlar sunan kulüplere transfer oldular.  Barış DEMİRCİ (14) Karabükspor’da, Erdi ÖZDEMİR (14) Karabük Ovacıkspor’da, Özgür ÇAĞLAR (13) Kastamonu Yolspor’da, Demir GÜLLE  (11) Kastamonu  Anadoluspor’da, Emre PEHLİVAN  (17) İstanbul Gaziosmanpaşaspor’da top koşturuyorlar.

                Bu altmış yıllık kulüp, daha nice futbolcular yetiştirir. Yeter ki kulübe, yöneticilere ve futbolcularımıza sahip çıkalım. Onların başarısında birlikte olalım.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta