E. Türkay Öztürk Kardeşime – Fazıl BAYRAKTAR

Yaklaşık 30 yıldır gazetenizin takipçisi ve abonesiyim. “Çatalzeytin Mektubu” otuz yıldır gurbet ellerde kapımızı tıklıyor, deniz havasıyla orman havasının harman olduğu o nefis kokuyu evimize taşıyor.

Sizinle ilk tanışmamız, Çatalzeytin’in çok değerli şairi Tahsin Şentürk vasıtasıyla olmuştu. Tahsin Beyle dostluğumuz, benim de, onun da Karabük’te bulunduğumuz 40 küsur yıl öncelerine rastlar. Ben, Karabük’te Tabur Komutanlığı yapıyordum. Çok değerli Çatalzeytinli dostlarım vardı. Hatırlı, itibarlı, saygın insanlar.

Bilmem, Çatalzeytinliler, memleketlerinin öz çocuğu bu değerli şairin farkındalar mı ? Rıfat Ilgaz Cide için ne ise, Ahmet Muhip Dranas Sinop için ne ise Tahsin Şentürk de Çatalzeytin için odur. Önemli olan, sağlığında değerini  idrak edebilmektir.

Tahsin Şentürk kardeşimizin iki nefis dizesi, Çatalzeytin Mektubu Gazetesinin serlevhasını süsler. Çatalzeytin’i bu kadar güzel şiirsel dille tarif eden bir şiir şimdiye kadar ne yazılmıştır, ne de yazılacaktır.

“Deniz havasıyla orman havası harman olmuş
Nikah kıymaş yeşille mavi Çatalzeytin doğmuş…”

Aman Allahım ne güzel ifadedir bu.

Bizi otuz yıl önce tanıştıran Tahsin Şentürk kardeşimizi hem hatırlamış olalım, hem de Çatalzeytinli sanat adamını sağlığında tanımış olmalarını acizane tavsiye etmiş olalım. Çatalzeytinli dostlarımıza.

“Çatalzeytin Mektubu” nerelerden nerelere geldi. Son sayısı ile hem mizanpajı, hem kusursuz dizgisi, hem içeriği, hem kağıdının kalitesi ile adeta “Benden daha güzel bir taşra gazetesi var mı ?” diyerek haykırmakta.

“Zeytineli” yazınızı her satırına hak vererek okudum. Kastamonumuzun bu cennet köşesi, değer bilmezlerin elinde ihmal ediliyor. Bir başkasının elinde olsaydı hiç kuşkum yok bir cazibe merkezi olurdu. Bence de, Çatalzeytin’le Türkeli birleşmeli, “Zeytineli” adını almak suretiyle ana toprağı Kastamonu’dan asla ayrılmamalı. Bu ayrılış, hiçbir Kastamonulunun içine sinmez. Ebedi hicran vesilesi olur. Çatalzeytin’in Kastamonu’dan ayrılış sözü bile insanın yüreğini ürpertiyor.

Umarım, Çatalzeytin için yazdıklarınızı Ankara’ya gönderdiğimiz sayın Milletvekillerimiz de okuyorlardır.

“O mahiler ki derya içredir, deryayı bilmezler.” Yeşilin ve mavinin harmanladığı dünyalar güzeli Çatalzeytin’i görmeyenler o deryayı görseler bile farkına varamazlar. Ben, bir defa gördüm, hayran oldum, büyülendim.

Kaleminize kuvvet, gayretinize kuvvet, 30 küsur yıldır devam ede gelen fedakarlığınıza kuvvet. Küçücük gazeteye dünyaları sığdırıyorsunuz. Ebadını büyütmeyiniz, bu formu ve güzelliği ile kalsın.

Her zamanki tebrik ve takdirlerimi tekrarlayarak gözlerinizden öperim.

Dostlukla, esenlikle kalınız.

 

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör