Yöresel Yemeklerimiz

KURUMANTI

Malzemeler :

Hamuru için
– 1/2 kg un
– tuz
– 1 adet yumurta

İçi için
– 250 gr kıyma
– 2 baş soğan
– 250 gr pirinç
– nane, maydanoz
– tuz, karabiber
– kızartma için tereyağı

Yapılışı
Bir tencerede pirinç su ilavesiyle haşlanır. Ayrı bir kapta soğan, kıyma kavrulur.Üstüne haşlanıp süzülen pirinç, nane, maydanoz, karabiber ilave edilip karıştırılır.

Un, tuz, yumurta suyla yoğrulur (kulak memesi kıvamında) Yoğurulan hamur oklava ile açılarak yufka haline getirilir. Yufka yaklaşık 4×4 cm ebatlarında kesilir. Malzemeler içlerine bolca koyulup bohçalar halinde kapatılıp kızgın yağda kızartılır.

İsteğe bağlı olarak et suyu ile , sarımsaklı yoğurt ya da domatesli sos ile servis yapılır.


ISLAMA

Malzemeler :
– 4 çorba kaşığı kadar çekilmiş ceviz
– 1 Kg kemikli dana eti (sırt ya da omuz)
– tereyağı (porsiyon başına 1 yemek kaşığı)
– 1/2 Kg kurusoğan
– 1 Kg patates
– bir diş sarmısak
– 2 Adet sivribiber
– 1 Adet defne yaprağı
– yeterince tuz, karabiber
– 1 Kg yufka

Yapılışı
Etler bir tencereye konulur, kavrulur. Suyu ilave edilir. İçine sarmısak ilave edilip pişmeye bırakılır. Etler yumuşayıp kemikten ayrılacak kıvama gelince içine diğer malzemeler ilave edilip onlar da pişmeye bırakılır. Soyulmuş kurusoğanlar bütün olarak konulur. Yufkalar rulo haline getirilip 4-5 santim uzunlukta kesilip kesilen kısımlar yüze gelecek şekilde çukur yemek tabağına alınır.

Servis. 1 Adet soğan, 1 adet patates ve yetecek kadar et yufkanın yanına koyulur. Haşlama etin suyu ile yufkalar ıslatılır, üzerine ceviz ve kızdırılmış tereyağı koyulur.


KULAKLI

Malzemeler :

Hamuru için
– 1/2 kg un
– tuz
– 1 adet yumurta

İçi için
– 500 gr kıyma
– Orta boy 2 kuru soğan
– tuz, karabiber
– tereyağı

Yapılışı
Un, tuz, yumurta kulak memesi kıvamında yoğurulur, yaklaşık yarım yada 1 saat kadar dinlendirilir. Çukur bir kaba kıyma koyulur, üstüne karabiber, tuz ve ince kıyılmış kurusoğan ilave edilip iyice karıştırılır (isteğe göre soğan sevmeyenler ayrı bir kapta soğanı az tuzla iyice ezerek sertliğini alabilirler). Yoğurulan hamur  oklava ile açılır. 4 santimetre genişliğinde parelel şeritler halinde kesilir. Daha sonra aynı şekilde enine kesilerek küçük kareler elde edilir. Hazırlanan malzeme içlerine koyulup kapatılır.

Büyük bir tencerede su kaynatılır içine tuz ilave edlir. Hazırlanan kulaklılar bu suda haşlanır. Pişen kulaklaklılar suyun yüzüne çıktıktan sonra pişip pişmediğine bakılır. Piştikten sonra süzgeçten süzülür ve soğuk suyla durulanır (haşlama suyu çorbada ayrıca kullanılabilir) servis kabına alınır.

Üstüne bol tereyağı kızdırlıp dökülür. Arzuya göre  sarımsaklı yoğurt ve domates salça sosuyla servis yapılır.MÜZMÜLDEK

 Malzemeler :

– 1/2 kg. müzmüldek (körpe olacak)
– 1 demet yeşil soğan (ya da 1 baş kuru soğan)
– 1 çay bardağı sıvı yağ
– tuz, karabiber

Yapılışı :
Müzmüldek temizlenir ve yıkanır. Bir tencereye konulup sapları yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Sonra süzülür. Elle sıkılır ve ufak ufak doğranır. 1 demet yeşil soğan yada 1 baş kuru soğan yağda pembeleştirilir. İçine doğranan müzmüldekler konur, tuz ve karabiber ilave edilir. İsteğe bağlı olarak yumurtalı da yapılabilir ya da piştikten sonra sarımsaklı yoğurtla üstüne sos yapılarak servis edilir.


Hazırlayan : Günay ÖZTÜRK

Yemekler PIRPIT Cafe’de pişirildi, Selçuk Yılmazer tarafından fotoğraflandı. Diğer yerel yemeklerimiz Günay ÖZTÜRK’ün Temmuz 2008’de yayınlanan “Çatalzeytin Yemekleri” kitabında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Editör