Ankara – İstanbul – Bursa arasında Çatalzeytin Özlemi

Çatalzeytin’in İstanbul’daki tanıtımına, Kastamonu sivil toplum örgütlerindeki temsiline, Çatalzeytinlilerin örgütlü güç olmasına, yaratılan örgütlü gücün Çatalzeytin’e dönük maddi ve manevi desteğin organize edilmesine katkımızı sanırım kimse yadsıyamaz. Yirmi iki yıldır yılmadan, geri çekilmeden, maddi çıkar elde etmeden verdiğimiz mücadelenin sonucunda Çatalzeytinlilerin olduğu her ortamda söz söyleme, toplantıları yönetme görevi çoğu zaman şahsıma verilir. Bundan İstanbul’daki arkadaşların tamamı memnundur ki, sıkıntı olmaz. Ancak, Çatalzeytin’i belli noktada temsil ederken, günlük geçimini sağlayan, istikbalini garantileme de bunu kendine hak gören, seçimle geldiği STK’dan para kazananların bizi anlaması ve sorgulaması mümkün değildir.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da Çatalzeytinliler vardır, iki yıl önce Harun Ünlü, ekibi ile derneğin yönetimine getirildi. Ankara’da yapılan son iki “KASTAMONU GUNLERİ’nde Çatalzeytinlilerin konumunu iyi irdelemek gerekir. Çatalzeytin özel programları, Harun Hoca’nın TV programları, Çatalzeytin broşürleri ile stantlardaki etkinlik ilçemizin Kastamonu ilçeleri içinde saygın yerini sağlamıştır. 16 Mart 2013 tarihinde – Ankara Günlerinde – bunu yakından gördük. Verilen çaba ve emeğe saygı duyduk. Ozan Ahmet Taşkın’ın katkısını da alkışladık.

Ankara’da Çatalzeytinliler Gecesi 13 Nisan 2013 günü akşamı Ankara Otelcilik Meslek Lisesi salonunda yapıldı. İstanbul Çatalzeytinliler Yardımlaşma Demeği Başkanımız Adem Topçu ile katıldık. Dostlarımızı gördük, hasret giderdik, mutlu olduk… Erdal Şen kardeşimiz Otogarda karşıladı. Gecenin sonunda aynı yerde İstanbul’a uğurladı. Geceye Çatalzeytin’den gelen Ahmet Demir, Ahmet Kömeçoğlu, Hüseyin Tolga İnce, İsmet ve Rüksan Yeni ile büyüğümüz Emin Türkay Öztürk de katılarak destek verdiler. Dostlarımızla sohbet ettik.

Gecede söz verdiler. Çatalzeytinlilere, özlemlerini giderici bir konuşma yapmamın bilincindeydim Üstat Tahsin Şentürk’ün yaşarken değerini bilmemizi isteyen bir sunum ile onun şiirlerini okuyarak selam gönderdim. Ozanımız mutlu olmuş ki program sonrası beni aradı, teşekkür etti.

“Sevginin bir ucu yeşil ve mavi; ondan ötesi gurbetçinin sılası, hasretin ilacı, güzel insanların toprağı, Çatalzeytin için…” diyerek güzel ilçemi “Çatalzeytin” ve “Zeytin Ağacının Dibi” kitapları ile tanıtan, içimizdeki heyecanı canlı tutmamızı sağlayan Esat Kaplan’a da bir selam gönderdim konuşmamda.

“Çatalzeytin sevgisiyle çırpınıp özveri gösterenlerin bulunduğu yer, zeytin ağacının dibi olarak tanımlanır. Düşünce aynmı yoktur burada, Çatalzeytin’i sevmek yeterlidir.” Düşüncesini düstur olarak kabul eden “Solmayan kır çiçeğimiz Çatalzeytin Mektubu’nu yaşatan, bizleri bir arada tutan Emin Türkay Öztürk’ü Ankara’da bir kez daha sevgi ile selamladım.

Selamların en büyüğü ise Ankara’dan sizlere olsun. Biz Ankara’dan ikinci kez de memnun ayrıldık. Dost Harun Ünlü ve arkadaşlarına tebrikler…

Bursa’da yaşayıp sürekli sıla özlemini dile getiren kardeşim Esat Kaplan’la buluşma umuduyla “Bursa Kastamonu Günleri”ne Adem Topçu ile birlikte 20 Nisan 2013 Cumartesi günü gittik. Fuar alanı çok güzel ve düzenli Çatalzeytin standı ilk uğrak yerimiz oldu. Görevli Selim Demirci, standı güzel organize etmiş, iyi de tanıtım yapıyordu. Bu alanda tecrübeli bir kardeşimiz. Ankara Çatalzeytin Dernek Başkanımız Harun Ünlü ile buluştuk. İstanbul Çatalzeytin Dernek Başkanımızla birlikte fotoğraf çektirip anı ölümsüzleştirdik.

Çok istemesine karşın, Esat Kaplan görevli olduğundan buluşamadık. Bir gün sonraki; Çatalzeytin ve Zeytin Ağacının Dibi kitaplarını imzalayacak Esat’ın imza gününde bulunamayışımızın ezikliği ile günün akşamı İstanbul’a döndük….

16-19 Mayıs 2013 tarihleri arasmda yapılan Feshane’de Kastamonu Günlerinde Çatalzeytin Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Ali Kütük, Yusufoğlu inşaat ve Paşa Dekorasyon Çatalzeytin adına stant açtılar.

Dört gün süren Feshane etkinliklerinde Çatalzeytin stantları büyük ilgi gördü. Feshanenin açılış törenine Kaymakam Korkmaz, Başkan Uğuz, İGM Üyesi H. Tolga İnce, Dernek Başkanları katıldılar. Ozan Tahsin Şentürk kitaplarını imzaladı. Ozan Ahmet Taşkın konser verdi, kitap ve CD’lerini imzaladı. Feshane’nin açılışını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı.

Yazın Çatalzeytin’de Çatalzeytin’i yaşamak umuduyla….

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta