Bir iken Beş Oldu!

Gözümüz aydın Çatalzeytinliler !

Akçay Deresi üzerine beş tane HES yapılacak.

Biz sustukça, boş durdukça baktılar Çatalzeytinliler’in Çatalzeytin diye, doğa diye, su diye bir düşünceleri yok. Sevgileri eksik… O halde, Akçay gibi küçük bir derede, Türkiye’nin hiçbir yöresinde bir HES yapımını başaramayanlar alın size “BEŞ HES” dediler.

HES yapılacak akarsuyun debisi, rejimi, hidrolojik ve hidrojeolojik değerleri, derenin taşıdığı malzeme ve miktarı, cinsi gibi veriler düşünülerek, hesaplanarak mı alınıyor bu kararlar ? Yetmez! Ayrıca akarsu yatağındaki canlı hayatı ve biyolojik verileri ile florası önemsenerek mi hazırlanır bu birbirinin kopyası ÇED raporlan ?

Akçay’aa beş HES yapımı için; insan-çevre-ekonomi korelasyonu olumlu mu ?

Çatalzeytin’de ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır, Akçay Deresi. Suyla oynarsanız tüm sistemi bozarsınız. Bize %10 cansuyu safsatasını söylemeyin… Vücudumuzdaki kanın %90’ı alındığında siz yaşamınızı sürdürebilir misiniz ? Yaşayın %10 cansuyu olarak bırakılan kanla. Bu ne derece mümkün ?…

Çatalzeytinliler sevecek bir doğanız, yaşanacak bir köyünüz kalmadığında asıl sevginin “KORUMAK” olduğunu anlayacaksınız. Umarım geç kalmamış olursunuz.

Çatalzeytin Akçay ırmağı Doğa hakikati yaşam kaynağı Tek tek kurarsak santralleri Yok ederiz bizim olan (HER ŞEYİ)!

Son pişmanlık fayda etmez.

Geç kalmadan durduralım “HES”leri.

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta