Devlet Hastanesinden İlçe Hastanesine

Karadeniz sahilindeki ilçemizin kamu kurum ve kuruluşları yönünden güçlü olması gerekir. Kamu Kurum ve Kuruluşları ilçemizde ne kadar yaygın ve güçlü olursa hizmette o kadar nitelikli ve ulaşılabilir olur.

Milletvekilimiz Nurhan TEKİNEL’in Devlet Bakanlığı döneminde -1996 yılında- yirmi yataklı devlet hastanesine dönüştürülen sağlık kuruluşumuz, çevresinin en önemli sağlık merkeziydi. Çevre ilçelerdeki hastaları da kabul ederek sağlığına kavuştururdu.

Hemşehrimiz Dr. Mustafa Güven KARAHAN’ın Sağlık Bakanlığı döneminde de aynı işlevi yerine getirmiştir.

Hemşehrimiz Dr. Soner SALTIK’ın Başhekimliği zamanında hastanede yapılan düzenlemelerin  2005 yılı festival programı içersinde açılışı yapıldı. Kastamonu basını hastanemizin konumundan sağlık hizmetlerinde parlayan bir yıldız olarak sözetmişti.

Sinop iline sınır teşkil eden ilçemizin devlet hastanesi 2007 yılında on yataklı ilçe hastanesine dönüştürüldü. Sağlık hizmetlerinde bu geriye düşüşün işaretiydi.

Merkezi yerlerde parası olanların kolaylıkla özel sağlık kuruluşlarına  gittiği günümüzde, ilçemizde ise kamu sağlık kuruluşu olan ilçe hastanemiz sağlık problemi olanların ilk gittikleri şefkat yuvası konumundadır.

Hastanemiz koşullarının daha iyileştirilmesi en azından Abana ve Bozkurt hastaneleri seviyesindeki koşullara kavuşturulması için siyasilere, sivil toplum kuruluşlarına, işadamlarımıza ve Çatalzeytin severlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğu yerine getirmediğimizde mevcudu da yitirmemiz olasıdır.

Birçok köyümüzde bulunan. yılda bir  cenazenin konulmadığı morglar hastanemizdekinden daha yeni ve kullanışlıdır. Hasta odalarındaki dolaplar ve yataklar günümüz koşullarına uygun değil. Odalarda mini buzdolabı ve televizyonlar bulunmamakta.

Biz, birileri yapsın biz de yararlanırız zihniyetinde bulunamayız. Bizim bir tek hastanemiz var. Buranın fiziki ve teknik koşullarının iyileştirilmesinde hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Hastanemize ve çalışanlarına sahip çıkarak, Onlardan iyi hizmet almalıyız.

Kutup yıldızı gibi parlayan ve hastalara yol gösteren bir hastane yaratmak için haydi görev başına…

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta