MYO Derneği Kurulmalı

Çatalzeytin Çelebiler Mahallesinde YİBO olarak yapılan tesisler hızlı nüfus göçü sonucunda öğrenci bulunamaması üzerine kapalı kalmıştı. Bundan on yıl kadar önce “Yatılı Anadolu Lisesi” açılması doğrultusunda verdiğimiz mücadele amacına ulaşamayınca; Milli Eğitim Bakanlığına ait olan binaların İçişleri Bakanlığına devri yapılarak, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde “Polis Eğitim Merkezi” olarak kullanımına 2006 yılından itibaren başlandı. Geçen yılın son bölümünde Polis Eğitim Merkezi’nin kapatılması ile elde kalan 16 derslikli okul, 500 öğrenci kapasiteli yurt ve yemekhane, kapalı spor salonu ve öğretim üyelerine ve idari personele yeterli lojmanların Meslek Yüksek Okulu olarak kullanımı için Kaymakamımız Erol Korkmaz’m başvurusunu, Emin Türkay Öztürk, 31 Aralık 2013 tarihli CIVILTI köşesinde müjdelemişti.

Ocak ayının yirmi altısından itibaren on beş gün Çatalzeytin’de Çatalzeytin’i soludum. Nüfusumuzun merkezde 118 kişi azalmasının yanında, köylerimizin de hızla boşaldığını TÜİK verilerinden öğreniyoruz. Göç, özelinde ilçemizi, genelinde Karadeniz, İçanadolu ve Doğuanadolu bölgelerini eritiyor. Köyler boşalıyor. Topraklarından kopan insanlar şehir merkezlerine, en önemlisi de İstanbul’a geliyor. Göçü durdurmayı başaran Kastamonu ilçesi yok. Çatalzeytin’de ekonomik ve kültürel hareketlilik sağlanabilmesi için önümüzdeki dönem Meslek Yüksek Okulu’nun açılması, öğrencilere ilçemizin yaşanır bir yer olduğunu göstermek için hemen “Meslek Yüksek Okulunu Yaşatma ve Öğrencilere Yardım Derneği”ni kurmalıyız. İşadamlarımız, akademisyenlerimiz, yöneticilerimiz ve eğitim gönüllülerimizle dernek kurma çalışmalarına hemen başlamalıyız. “Okul açılsın, biz sonra çıkan sorunlara göre hareket ederiz.” düşüncesinde olursak kaybederiz. İlçemizde iki aylık (yaz sezonu) hareketlilik ilçemizin gün geçtikçe küçülmesini önlemez. Göç kervanına emeklilerin, hastaların yanında işi iyi gitmeyen esnaflarımızda katılır.

Valimiz Erdoğan Bektaş’ın MYO açılması doğrultusundaki desteklerini takdirle izliyoruz. Nüfus sayımlarına ait demografik verilerinin incelenmesi sonucunda MYO açılması ilçemiz açısından çok önemli. MYO açılması için bina yapacağız diye çabalayan komşu ilçelere göre fiziki yönden çok öndeyiz. Aynı öndelik insanlarımızın yapısı yönünden de var. İnsanlarımız bu hizmete hazır. Sosyal yönden bir sorun çıkacağma inanmıyorum.

Çatalzeytin Meslek Yüksek Okulumuz için YÖK’e önerilen; “Yaşlı Bakımı, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Ağız ve Diş Sağlığı, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Otopsi Yardımcılığı ve Tıbbi Laboratuar vb.” bölümlerden hangileri olursa olsun, bu bölümleri kazanıp ilçemize gelen öğrencileri nasıl karşılayacağımız da önemli. Öğrencileri memnun edebileceğimiz oranda Çatalzeytin’i canlandırabiliriz.

Kuracağımız MYO Derneği; Öğrencilerle ilçe halkının iyi ilişkiler kurmasını, ilçenin ekonomik ve kültürel yönden hareketlenmesini, şu anda 200-300 TL arasmdaki konut kiralarının öğrencilere de aynı olmasını, ilk yılında okul ilçe arasına 15 dakikada bir minibüs seferlerinin ücretsiz ya da sembolik ücretli yapılmasını, spor ve eğlenme ihtiyaçlarının karşılanmasını vb. hususlarda belirleyici olur. İlçe halkı ile öğrenci, yöneticiler ile öğrenci arası iletişimi sağlar. Ekonomik yetersizliği olan öğrencilere eğitimi sürdürme fırsatı yaratır.

İnebolu’da MYO ilk açıldığında, öğrencilerin büyük bölümü Abana’da kalıp İnebolu’ya derslere gidiyorlardı, İnebolu bu sorunla karşılaşınca çözüm yollarını aradı ve buldu. “Başkalarının hatalarından ders alın / İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar yaşayamaz.” (Eleanor Roosevelt) Önemli olan çevremizdeki ilçelerin MYO’lar konusunda çektikleri sıkıntıları, STK’ların denetleyiciliği, yönelticiliği ve yaratıcılığı ile gidereceğimizi unutmayalım.

Dernek kurulması ile ilgili çalışmalara hemen başlamadığımızdan bugün Emniyet Genel Müdürlüğü okulumuzdaki demirbaşların Kastamonu Emniyet Müdürlüğüne devrini istedi. Dernek ile bu konunun ne ilgisi var diyenler, STK’ların etkisinden haberi olmayanlardır. Şu anda kuruluş aşamasındaki okulun binalarını dernek sahiplenebilirdi. Örgütlü gücümüzü kullanabilirdik.

Birlikte olduğumuz, birlikte sahip çıktığımızda Çatalzeytin bizim olacak. Yoksa Çatalzeytin’i hep mazide ararız….

İlginizi Çekebilir.

Yazarın Diğer Yazıları Ergun Usta